Благодійність, братська любов, гармонія.

Історія руху Бней Бріт в Чернівцях

Заснування першої Ложі Бней Бріт в Чернівцях «Оріент» («Схід»)

Починаючи з ХХ сторіччя Ложі Бней Бріт в Європі набувають особливе значення. Першою з таких була ложа Бнай Бріт "Схід" (“Orient”), заснована у 1911 році в Чернівцях як філія Центральної ложі в Чикаго. Її основними цілями були вшанування морального і духовного характеру єврейського народу, надання підтримки членам Ложі у випадку хвороби чи нужди, а також піклування про вдів і сиріт. Організація була "закритою", тобто нових членів обирали таємним голосуванням. Члени ложі належали до заможних та інтелектуальних кіл чернівецького суспільства. Ложа також активно займалася філантропічною діяльністю, підтримуючи єврейські організації, такі як "Mensa Academica Judica", спортивний клуб "Маккабі", "Народна кухня", організація "Regina Maria" тощо. Також надавалася допомога нужденним особам. Ложа також спонсорувала наукові лекції, які зазвичай були на високому рівні. Одними з довголітніх президентів ложі були д-р Йозеф Оренштайн, д-р Якоб Ландау та інші.

Після заснування Ложі Бней Бріт Орієнт в Чернівцях в 1911 році, члени Ложі збиралися в будинку на площі Філармонії, що на розі вул. Бетховена. Засідання Ложі відбувалися у великій залі, вікна якої виходили на округлий балкон другого поверху. Деякі деталі свідчили про це. Насамперед на круглій вежі будинку був флюгер із всевидячим оком у трикутнику, від якого виходили промені. На жаль, кілька років том, його вкрали з даху у найбезсовісніший спосіб, позбавивши місто такої цікавої особливості. По-друге, другий поверх будівлі прикрашений чотирма вазами із зображеннями стародавніх талмудичних мудреців. Немає нічого випадкового в цих зображеннях.

Традиції братства Бней Бріт завжди були сильні в місті.

Склад учасників 20-ті роки ХХ століття

Буковинська Ложа Бней Бріт Орієнт на три чверті складалася з євреїв. Здебільшого це були представники інтелігенції та великі керівники в бізнесі й місцевих органах влади. На фото членів Ложі Орієнт представлені доктор Макс Енніс (верхній ряд, третій зліва), фармацевт, д-р Авраам Гутман (верхній ряд, праворуч); чиновник податкової служби, д-р Макс Готфрід (другий ряд згори, шостий зліва), а також судді, наприклад, д-р Яків Рубель (Rubel) (третій ряд згори, зліва).

Зайшовши всередину будинку, можна побачити на майданчиках сходів є кола із затертою серединою. Стерти ініціали власників, дати побудови будинків - така була практика за радянських часів, і багато парадних і вестибюлів сильно постраждали від цього. Також було знищено символіку Ложі. Наразі на другому поверсі будинку розташовані три квартири, на першому - гастроном і ще одне приміщення з входом з вулиці.

Чернівецька Ложа «Верітас» («Істина»)

Ложа "Верітас" з такою ж програмою розпочала свою діяльність у 1913 році. Спочатку "Верітас" мав міжнародний характер, але пізніше (1923 р.) став суто єврейською організацією і не була пов'язана з жодною всесвітньою організацією. Членство в ній набиралося з усіх верств суспільства. Невеликими сумами "Верітас" підтримував різні єврейські організації, такі як "Робітнича кухня", "Сафа Іврія", "Mensa Academica Judicia" та інші. Леон Кеніг був президентом протягом багатьох років.

Ложа «Фратерніт» («Братерство»)

У 1923 році група незадоволених членів створила ложу "Фратерніт" («Братерство»), яка мала міжнародний характер. Довгий час президентами цієї ложі були професор доктор Нойман Вендер і банкір Едмунд Люттінгер.

Допомога у заключенні шлюбів для повнолітніх дівчат з незаможних родин.

У 1912 році була заснована організація Hachnusses Kalah. Метою організації було забезпечення дівчат-сиріт з Черновців приданим. Мінімальний вік дівчат, які могли отримати придане, становив 20 років. Допомога пропонувалася переважно бідним єврейським дівчатам-служницям. У 1924 році сума допомоги становила 4000 румунських леїв.

Допомога нужденним дітям і дітям сиротам.

З ініціативи подружжя Натана і Жозефіни Горовіц, відомих своєю філантропією, і за допомогою ложі "Бнай Бріт" у 1913 році в приватному будинку було відкрито дитячий садок для дітей віком від 4 до 7 років робітників і бідних батьків. Пізніше цей заклад був відновлений і розширений у 1913 році Натаном Горовицем як Асоціація захисту дітей. До закладу приймали дітей віком до 14 років, а також повних і напівсиріт.

Спочатку заклад розміщувався в Будинку для літніх людей, а згодом (1919 р.) - в Громадському сиротинці. За допомогою "Джойнт" та ложі "Бнай Бріт" було придбано будинок за адресою Зібенбюргерштрассе, 19/21. Сюди переїхав дитячий будинок Товариства захисту дітей, і наприкінці 1923 року в ньому вже перебувало 112 дітей-сиріт. Діти перебували в сиротинці до 14 років, там їх годували, одягали і навчали. Талановитим дітям давали повну освіту. Дві третини членів ради директорів Асоціації також були членами ложі "Бнай Бріт". З вищезгаданих 112 дітей 53 були підтримані місцевою ложею "Бнай Бріт" за рахунок коштів "Бнай Бріт Чикаго".

Меню
Маєте запитання? Пишіть нам: info@jews.cv.ua vadim@jews.cv.ua shpasa@jews.cv.ua
Керівник +38 (096) 328 54 20 Секретар +38 (066) 335 28 00